2017/04/11

Co wpisać w CV, jeśli brak Ci doświadczenia

Co wpisać w CV, jeśli nie masz doświadczenia?
Co wpisać w CV, jeśli nie masz doświadczenia?
Poszłam do pracy w wieku 19 lat. To była świadoma decyzja, ponieważ chciałam od najmłodszych lat zdobywać doświadczenie zawodowe. Z przyziemnych spraw - musiałam opłacić studia zaoczne. Te dwie decyzje się ze sobą łączyły. Wybrałam studia zaoczne, żeby pracować. Poszłam do pracy, żeby iść na studia. 

Nie każdy jednak decyduje się na studia zaoczne, wiele młodych ludzi idzie na studia dzienne. Jeszcze więcej całe studia imprezuje i nie robi nic. Garstka w tym czasie zdobywa nie tylko wiedzę, ale także doświadczenie zawodowe.


Najczęściej popełniane błędy w CV

Wydawałoby się, że ten temat był już wałkowaty setki razy i każdy wszystko już wie, a jednak nie. Miałam okazję brać udział w kilku rekrutacjach, widziałam kilkadziesiąt CV i muszę powiedzieć, że jednak nadal ten temat trzeba dalej poruszać.

Najczęściej popełnianym błędem, które miałam okazję spotykać było nieodpowiednie/niskiej jakości zdjęcie. Widziałam wiele różnych, ciekawych rzeczy, ale selfie z windy zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Szkoda tylko, że nie pozytywne. Takie zdjęcia oczywiście nie są na miejscu. Pomijam fakt, że w większości krajów nie dodaje się zdjęć do CV, ale niestety w Polsce nadal jest to praktykowane.


Jak stworzyć dobre CV?

W internecie jest tyle szablonów CV, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mimo to jednak 99% osób korzysta z tego samego (nudnego szablonu). Twoje CV musi zrobić dobre pierwsze wrażenie, dlatego warto się wyróżnić ze stosu wydruków. Szablon CV powinien być przede wszystkim czytelny, aby rekruter nie musiał doszukiwać się istotnych informacji. Jesteśmy tylko ludźmi i nikt nie ma doby dłuższej niż 24 godziny. Szanuj zatem czas innych ludzi.

Jeśli wysyłasz swoje CV na terenie Polski - zadbaj, by zdjęcie było odpowiednie. Wszelkie dzióbki, dekolty, bałagan w tle czy samo tło (zdjęcie w windzie, toalecie) odpadają. Najlepsze są zdjęcia na białym tle, w przypadku kobiet w delikatnym makijażu i koszuli. Nie polecam białej koszuli, tutaj sprawdzi się lepiej błękitna, która też sugeruje profesjonalizm fotografowanej osoby.
Właściwie to CV robi pierwsze wrażenie. Jeśli tego nie wykorzystasz, nie zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną.
W CV jest taka rubryczka jak adres e-mail do kontaktu. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale e-maile kociaczek1@wp.pl czy marta@buziaczek.pl są kompletnie nie na miejscu. Najlepszym wyborem będzie e-mail składający się z imienia i nazwiska pisanego łącznie lub pierwszej litery imienia, kropki i nazwiska. Jeśli obie formy są zajęte, możesz utworzyć e-mail składający się z imienia, nazwiska i Twojego rocznika. To także nie będzie źle odebrane.

Istnieją dwie szkoły, jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe, które wpisujemy w CV. Jedna z nich mówi, aby wpisywać wszystkie miejsca pracy. Druga natomiast sugeruje, aby dopasowywać doświadczenie zawodowe do konkretnego stanowiska. Ja uważam, że ta druga opcja jest lepsza. Wypisz tylko te stanowiska, mówiące o doświadczeniu, które możesz wykorzystać na stanowisku na które aplikujesz. Na przykład - jeśli aplikujesz na pracownika biurowego, nie wpisuj pracy za barem, bo nie ma to nic wspólnego. Warto jednak po boku napisać ile masz łącznie (lat) doświadczenia zawodowego. U mnie wyglądało to tak, że po lewej stronie w CV wpisałam 9 lat doświadczenia, a na środku CV wymieniałam stanowiska potwierdzające moje doświadczenie zawodowe w danej branży. 


Nie mam doświadczenia zawodowego, co wpisać w CV?

W przypadku braku doświadczenia zawodowego warto wpisać dodatkowe działalności m.in. wolontariat czy aktywność w kółkach studenckich, grupach. Jeśli działasz prężnie w harcerstwie, możesz to też śmiało wpisać w swoje CV. Zawsze warto też pochwalić się osiągnięciami - wygrałaś olimpiadę matematyczną na poziomie wojewódzkim? A może odbyłaś staż czy praktyki studenckie? To też wpisz w swoje CV! Opisz dokładnie czym się zajmowałeś (przemilcz parzenie kawy ;) ) i za co byłeś odpowiedzialny. Nie pomijaj tego, bo to jest właśnie Twoje doświadczenie zawodowe, o którym nie warto zapominać. 

W CV możesz także wpisać, że brałeś udział w programie wymiany młodzieży - to przedstawi Cię jako osobę, która łatwo nawiązuje kontakty i jest odpowiedzialna.

Jeśli nie wiesz jak stworzyć dobry list motywacyjny - już wkrótce odpowiemy na to pytanie. Obserwuj nas na naszym fanpage, aby nie przegapić nowej notki. 

30 komentarzy:

 1. Fajny wpis na pewno warto uświadamiać inne osoby na temat tego jak CV powinno wyglądać. Nie pomyślałabym o tym, że ludzie wciąż mogą mieć CV ze zdjęciami z toalety bądź selfie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety widziałam takie ciekawostki na własne oczy. Myślimy, aby zrobić kilka projektów CV i wrzucić na bloga do pobrania :) Warto pamiętać, że dobre CV to pierwszy krok do uzyskania pracy.

   Usuń
 2. Cóż rekrutuje pracowników co jakiś czas i faktycznie CV robi połowę roboty. Zdarza się jednak często, że CV jest ok, ale osoba zaproszona nawet nie potrafi sklecić dwóch zdań. Powiedziałabym, że CV nie pasuje do osoby. Ale zdarzyło mi się też odwrotnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też miałam taką sytuację, ale z grafikiem. Jego portfolio było naprawdę super. Został zatrudniony i nie pokazał nic. Nawet najprostsze rzeczy były dla niego dużym wyzwaniem.

   Usuń
 3. Świetne rady! Dobrze, że poruszyła temat osób, które nie maja doświadczenia. Myślę, że często niepotrzebnie przemilczają swoje różne osiągnięcia, które może nie są osięgnięciami zawodowymi, ale mogą pokazać jaką osoba ktoś jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) To prawda, ludziom często brakuje pewności siebie i nie potrafią mówić otwarcie o swoich zaletach.

   Usuń
 4. Obserwuje i chętnie zerknę bo musze napisać swoje Cv

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie zapraszam. Planuję wkrótce stworzyć kilka szablonów CV, które wrzucę do pobrania :)

   Usuń
 5. Myślę, że layout graficzny cv to połowa sukcesu, zwłaszcza jak na stanowisko jest np 200 aplikacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda - to pierwszy krok w ocenie potencjalnego pracownika. Warto się wyróżniać :)

   Usuń
 6. Selfie w windzie?! Padłam... A potem się ludzie dziwią, że nie mają pracy hehe. Bardzo przydatny post, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem pod wrażeniem. Wpis jest naprawdę czytelny, napisany prostym językiem i przyjemnie się to czyta. Ani przez chwilę nie miałam ochoty zjechać suwakiem na sam dół i skomentować na odczepnego ;) Przydatne porady, na pewno się do nich zastosuję, kiedy będę pisała swoje CV, bo jestem aktualnie w 2 klasie liceum, więc jeszcze trochę przede mną :D Aczkolwiek już byłam raz zmuszona do napisania CV - kiedy byłam potencjalną kandydatką na stanowisko lidera wolontariuszy podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Kiedy pisałam to CV, ogarnęłam jak małe mam doświadczenie. Wyglądało ono wyjątkowo biednie... ale mam nadzieję, że z czasem się to poprawi ;) No i z pewnością (zgodnie z Twoją poradą) będę wpisywała moją działalność w wolontariatach, gdyż jest dość spora :D A czy myślisz, że jeśli ktoś w czasie swojej edukacji prowadził jakąś debatę dla innych szkół, to to również się liczy? Serdecznie pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Justyno, dziękuję za Twój komentarz. Jest dla mnie on dużą motywacją do działania :)

   Zdecydowanie powinnaś wpisywać działalność w wolontariatach. Jeśli chodzi o Twoje pytanie dotyczące debat - to też warto wpisać. Jeśli robisz to regularnie, ba nawet okazjonalnie to jest to coś, czym warto się pochwalić. Szczególnie jeśli będziesz szukała pracy związanej z wygłaszaniem prezentacji (np. przedstawiciel handlowy). To jest dowód na to, że masz w tym już jakieś doświadczenie.

   Tak jak pisałam w odpowiedzi na jeden z komentarzy - ludzie często mają problem z chwaleniem się swoimi osiągnięciami, bo nie chcą być uważani za osoby zbyt pewne siebie. To nie jest nic złego, jeśli podkreślamy swoje doświadczenie w czymś.

   Jeszcze raz dziękuję za tyle pozytywnej energii <3

   Usuń
 8. Jakiś czas temu wysłałem CV do jednej z firm, dla której chciałem pracować. Jestem estetą i dużą wagę przywiązuję do detali. Tak też było i tym razem. Z jednym wyjątkiem, moje cv było... pomarańczowe. Podziałało :)

  OdpowiedzUsuń
 9. hehe, tak te kociaczki, buziaczki, aneczki w nazwie poczty są zabawne:) Nie wiem, czy serio ktoś by wstawił zdjęcie w tle toalety?:) chciałabym to zobaczyć na własne oczy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety takie rzeczy się zdarzają i to nie rzadko...

   Usuń
 10. Próbuję sobie wyobrazić CV ze zdjęciem w łazience haha ;) Głowa mała...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma co wyobrażać - asystuj przy chociaż jednej rozmowie rekrutacyjnej, to nie będziesz musiała sobie wyobrażać :D

   Usuń
 11. Bardzo przydatny wpis i przejrzyste porady, które warto zastosować pisząc swoje CV. Zgadzam się, że jeśli nie mamy żadnego doświadczenia warto pisać o swoich dotychczasowych aktywnościach, tym co nas wyróżnia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dobre wskazówki. Osiągnięcia, działalność w wolontariacie dobrze rekompensuje brak doświadczenia. Myślę też, że dobrze jest się pochwalić jeśli jesteśmy autorami np. artykułu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł! Nawet w przypadku gazetek uczelnianych - warto to dodać do swojego CV.

   Usuń
 13. Bardzo fajny a przede wszystkim przydatny i praktyczny wpis :) Podrzucę młodszym znajomym - na pewno skorzystają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje i mam nadzieję, że przyda się Twoim znajomym :)

   Usuń
 14. Bardzo cenne porady Dominika :).
  Ja mam głównie problem ze zdjęciem i przyznaję, że wolę wysyłać cv bez niego, mimo że wiem, że
  pracodawcy zwracają na nie uwagę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety masz rację. Wiele razy brałam udział w rekrutacjach i faktycznie zwraca się na to uwagę. Zdjęcie do CV powinno być przede wszystkim ukazujące Cię jako profesjonalną osobę, oczywiście zależy na jakie stanowisko aplikujesz. Jeśli jest to grafik lub inne artystyczne zawody - tutaj można trochę poszaleć ;)

   Usuń
 15. Pytanie z innej beczki: Czy wpisywać do CV wiek, jeśli nie jest on już powodem do dumy? (kiedy człowiek nie pasuje już do "młodego i dynamicznego zespołu") :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jak najbardziej. Wiek raczej nie jest czymś złym, chyba że idzie w parze z brakiem doświadczenia. Wtedy faktycznie raczej nie ma się czym chwalić.

   Usuń
 16. Dlatego tak ważne jest branie udziału w różnych konkursach, olimpiadach, wolontariatach już na poziomie szkoły średniej. A może i jeszcze wcześniej? Mało kto o tym myśli, a później chodzą przerażeni, bo coś w to CV wpisać trzeba.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za Twój komentarz! Zachęcamy do przejrzenia starszych postów. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu: kontakt@dpblog.pl

Instagram @dpblogpl