2015/12/03

Google Analytcis dla zielonych cz.2 - statystyki

Kiedy mamy już skonfigurowanego Google Analyticsa z naszym blogiem, warto dowiedzieć się na jakie statystyki zwracać uwagę, które przesyłać do zleceniodawców i potencjalnych firm, z którymi chcemy współpracować.

Dziś trochę o samych statystykach, a w następnej części Poradnika Blogera chciałabym powiedzieć trochę szerzej o tym jak czytać statystyki i jak polepszyć niektóre z nich.

statystyki google analytcis

Ostatnio dostałam sporo pytań o Analyticsa, więc powtórzę ponownie - wszystko, co dotyczy Google Analyticsa, a pojawi się u nas na blogu jest DARMOWE

Kiedy zalogujemy się do Google Analyticsa przechodzimy do zakładki ,,Odbiorcy''. To są statystki, które najbardziej nas interesują. Pokazują ile odsłon w danym miesiącu, tygodniu, dniu miał blog, a także ile średnio stron czytelnicy przeglądali. W statystykach można też znaleźć liczbę Użytkowników, którzy wcześniej nazywani byli Unikalnymi Użytkownikami (inaczej uu). 

statystyki google analytics dpblog październik 2015


Mamy tutaj także współczynnik odrzuceń. Im niższy, tym lepiej. Niestety na blogach często ten współczynnik bywa wysoki, ponieważ na blogi wchodzą osoby, które zazwyczaj szukają konkretnych informacji.

Jak połączyć Google Analytics z blogiem? klik

Kolejnym ważnym punktem jest średni czas trwania sesji. Ta statystyka pokazuje ile użytkownicy średnio spędzają czasu na Waszym blogu. Oczywiście im wyższy średni czas trwania sesji tym lepiej. 

Jakie statystyki wysyłać do zleceniodawców?


Kiedy jesteśmy w zakładce ,,Odbiorcy'' u góry po prawej stronie wybieramy okres czasu, jaki nas interesuje. Zleceniodawców zazwyczaj interesuje okres ostatniego miesiąca tzn. okres od pierwszego do ostatniego dnia poprzedzającego miesiąca. 

Na grafice oznaczyłam pole czerwonym prostokątem. To właśnie te statystyki wysyłamy zleceniodawcom. Najlepiej zrobić print screen statystyk, przyciąć i zapisać plik na dysku komputera. 

Jakie statystyki z Google Analytics warto obserwować?


Przede wszystkim statystyki, które opisałam powyżej. To absolutne minimum, które każdy bloger powinien znać.

W odbiorcach można znaleźć jeszcze szczegółowe informacje dotyczące danych demograficznych (po kliknięciu w zakładkę pokazują się szczegółowe dane takie jak wiek i płeć), a także zainteresowania.

Sprawdź jakie zakładki warto mieć na blogu klik

Klikając ,,Ruch Mobilny'' w zakładce ,,Odbiorcy'' dowiecie się ile osób wchodzi na Waszego bloga poprzez urządzenia mobilne. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta do surfowania po internecie ze smartfona lub tabletu. Dlatego warto mieć wersję mobilną swojego bloga.

I na koniec ciekawostka


Po lewej stronie znajduje się zakładka ,,Na żywo''. Te statystyki pokazują ile w danej chwili jest czytelników na blogu, a także z jakich witryn weszli na Waszego bloga. 


Zobacz także


Post o tym jak skonfigurować Google Analytics z blogiem

26 komentarzy:

 1. ja już dawno chcę to używać, tylko jestem kompletnie zielona, to co piszesz jest zrozumiałe ale podłączenie się tam to dla mnie czarna magia ale zaraz znajdę u Ciebie i taki post, może tym razem się uda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacja o konfiguracji Google Analytics z blogiem jest w pierwszej części poradnika dot. Google Analytics :)

   Usuń
 2. Przydatny wpis, ale najpierw muszę wrócić do pierwszej części. Od dłuższego czasu kusi mnie ogarnięcie tego wszystkiego, ale ciągle usprawiedliwiałam się, że przecież nie umiem. Teraz już nie ma wymówek! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakbyś miała jakieś pytania to śmiało pisz :)

   Usuń
 3. A ja zawsze klikałam wyślij mailem w sumie nawet nie wpadłam by zrobić print screena ;)
  Ale...napisz co wysyłamy...Jeżeli jesteśmy w zakładce odbiorcy ogółem i pod spodem mamy do rozwinięcia pasek a tam % nowych odsłon, odsłony, sesje itd - właśnie tego nie wiem i zostawiam tam jak jest czyli sesje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny wpis :) Teraz już rozumiem o co w tym wszystkim chodzi :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydatny ten Twój post! :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat te wszystkie podstawowe informacje są mi znane :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czekałam na ten poradnik! :) Zaraz po opublikowaniu pierwszej części, założyłam konto Analytics :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Cieszę się, że mój poradnik Cie do tego zmotywował :))

   Usuń
 8. Przydatny post, ja lubię tę witrynę za dokładność, bo te statystyki, który każdy widzi na swojej stronie nie są zbyt pewne :)
  Pozdrawiam serdecznie, mój blog/KLIK :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bloggerowe statystyki są zazwyczaj niedokładne. Nigdy nie interesowałam się tym jak oni to liczą, ale w moim przypadku są zawsze wyższe niż te z Google Analytics. Na bloggerowe już nie patrzę odkąd mam konto na Analyticsie ;)

   Usuń
 9. Mam Analyticsa od niedawna, ale wreszcie zrozumiałam o co w nim chodzi :D Dzięki!:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja mam ten problem,że czasem pomimo zmiany daty, nadal widzę te same statystyki, liczby się nie zmieniają...Chyba muszę nad tym popracować ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ciekawa sprawa, chyba będziesz musiała skontaktować się z obsługą Google Analytics.

   Usuń
 11. A co to jest ten współczynnik odrzuceń tak właściwie? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widziałam komentarza. Współczynnik odrzuceń to moment, kiedy ktoś wchodzi na bloga/post i od razu wychodzi.

   Usuń
 12. Czy to normalne, że po dodaniu bloga nie mam żadnych statystyk ? W sensie wszędzie jest zero pomimo, że ktoś odwiedza bloga/komentuje.
  A jeśli tak, to po jakim czasie pojawią się statystyki ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to normalne. Statystyki naliczają się po 24/48 godzinach. I są to oczywiście statystyki od momentu konfiguracji Google Analiticsa z blogiem :)

   Usuń

Dziękujemy za Twój komentarz! Zachęcamy do przejrzenia starszych postów. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu: kontakt@dpblog.pl

Instagram @dpblogpl